All district band awards
November 11, 2019
The Band Department set a new record for the number of seats earned through blind auditions, Saturday, at Warrensburg High School. 62 band chairs were earned by Ray-Pec students. Approximately, 500 students from the West District District auditioned. Both Honor and Honorable Mention Bands will perform January 4, 2020, at UCM at 3:00 pm.
38 students qualified to audition for State December 7th in Columbia.
Piccolo Honor Band only 1 selected
1st chair-Lilah Manning
Flute Honor Band 11 selected
2nd chair- Lilah Manning
6th chair-McKenna Sloan
Flute Honorable Mention Band 11 selected
2nd chair-Kelly Feak
8th Chair-Elizabeth Williams
9th Chair Rachel Erickson
10th chair-Abigail Kuntz
Oboe Honor Band 1 of 2 selected
2nd chair-Haley Borum
Bassoon Honor Band only one selected
1st chair-Aeryn Mitchell
Clarinet Honor Band 24 selected
1st chair-Sage Buckley
2nd chair-Logan Sueltz
3rd chair-Devin Tilawen
9th chair-Lucas Palmer
11th chair-Noah Chapman
13th chair-Laine Schmalzreid
16th chair-Colten Westhues
17th chair-Ella Oldham
20th chair-Jessi Beneke
Clarinet Honorable Mention Band 24 selected
5th chair-Emma Haffner
8th chair Kaylee Hill
Bass Clarinet Honor Band only 2 selected
1st chair-Bailey Altreche
2nd chair-Serena Reeser
Bass Clarinet Honorable Mention Band only 2 selected
2nd chair-Braeden Moreland
Alto Sax Honor Band 5 selected
4th chair-Jay Schroeder
5th chair-Ean Poe
Alto Sax Honorable Mention Band 5 selected
1st Chair-Shelyse Fields
Tenor Sax Honor Band 2 selected
2nd chair-Cloey Pritchard
Tenor Sax Honorable Mention Band 2 selected
1st chair-Tristan Vitti
2nd chair Stephen Clapp
Bari Sax Honorable Mention Band 2 selected
1st chair-Meghan Allen
Trumpet Honor Band 11 selected
8th chair-Hayden Smith
9th chair-Angelica Zagar
Trumpet Honorable Mention Band 11 selected
5th chair-Jaden Thomas
6th chair-Philip Nelson
1st alternate-Noah Bruton
2nd alternate-Delaney Taylor
Fr. Horn Honor Band 8 selected
2nd chair-Justin Elliott
6th chair-Derek Nissen
7th chair-Linsey McElfresh
Fr. Horn Honorable Mention Band 8 selected
3rd chair-Eden Craig
4th chair-Isaac Spencer
5th chair-Alden Trageser
6th Chair-Jackson Dennis
Trombone Honor Band 9 selected
2nd Chair Gabriel Cerda
4th chair-Ivory Coleman
5th chair-Josh Camp
7th Chair-Madison McCamish
Trombone Honorable Mention Band 9 selected
2nd chair-Brady Dillon
5th chair-Karter Jones
6th Chair-Collin Jungling
Baritone Honor Band 4 selected
1st chair-Rebecca Glass
3rd chair-Mario Urquilla
4th chair-Grant Emery
Baritone Honorable Mention Band 4 selected
2nd chair-Andrew McGuire
3rd chair-Michael Viermann
Tuba Honor Band 6 selected
1st chair-Kiersten Grier
Tuba Honorable Mention Band 6 selected
5th chair-Alex Roller
Percussion Option 1 Honor Band 4 selected
2nd chair-Lucian Howlett
3rd chair-Zaran Jathaul
Percussion Option 1 Honorable Mention Band 4 selected
1st alternate Austin Story
2nd alternate Abigail England